A professional interior designer, seeking to become a professional photographer.

Artist. Animal lover.

For many years I lived in the beautiful city of Wroclaw, Poland, and from 2017 I discover the charms of island life on the small island of Jersey in the Atlantic. And I love it, especially 10 minutes walk to the beach.

 I’ve been taking pictures, probably like all of us since we were kids. The first photo I took that was important to me was in 2006 on a SLR camera borrowed from a friend. It was then that I felt this specific feeling of fascination with the creative process.  For many years I used to play with photography looking for my own style and today I try to learn from the best and train my skills to become a professional.

Horses are my great love. For many years I was an employee of sports stables, currently only as a volunteer I help in the stable for pleasure. I have combined two passions into one and I know that this is something I want to devote my private and professional time to – horse photography. To capture these majestic animals in my pictures.

It is a very difficult activity requiring a lot of patience and passion. A horse is not an easy model to cooperate with.. It is a very shy, large object in constant motion, and with the rider, capturing the moment becomes a huge challenge. And this’s what is great about this activity, capturing something beautiful at a large scale of difficulty. Many years of experience working with horses helps me a lot in this.

My second passion is traveling. So far I have visited 19 countries, which is not the worst result. Unfortunately, over the years I lost most of my photographs due to unforeseen circumstances. This led me to create a photo-report from my current travels.  My blog from memories, which I am slowly developing on this site. I hope that the photos and descriptions will encourage someone to visit these wonderful places.

I started my adventure with the tiny Canon IXUS, Fujifilm, through Canon 550d to finally change the stables from Canon to full-frame Nikon and jump to the next level.

Z zawodu architetka wnętrz, dążąca do profesjionalizmu fotografka.

Artystka. Miłośniczka zwierząt.

Przez wiele lat mieszkałam w pięknym mieście Wrocław, w Polsce, a od 2017 roku odkrywam uroki życia wyspiarskiego na małej wyspie Jersey na Atlantyku. I uwielbiam to, szczególnie 10 minut spacerem na plażę.

Nie pamiętam od kiedy fotografuję, pewnie jak każdy z nas od dziecka. Pierwsze, ważne dla mnie zdjęcie, wykonałam w 2006 roku na pożyczonej od kolegi lustrzance. Wtedy też poczułam to specyficzne uczucie fascynacji procesem twórczym.  Przez wiele lat bawiłam się fotografią szukając własnego stylu a dziś staram się uczyć od najlepszych i szkolić swoje umiejętności dążąc do profesjonalizm.

Moją wielką miłością są konie. Przez wiele lat byłam pracownikiem stajni sportowych, aktualnie już tylko jako wolontariusz pomagam w stajni dla przyjemności. Połączyłam dwie pasje w jedno i wiem, że to jest coś czemu chcę poświęcić swój czas prywatny i zawodowy – fotografia koni. Uwieczniać te majestatyczne zwierzęta na moich zdjęciach.

Jest to bardzo trudne zajęcie wymagające ogromnej cierpliwości i pasji. Koń nie jest łatwym modelem do współpracy. To bardzo płochliwy, duży obiekt pozostającym w ciągłym ruchu, a wraz z jeźdźcem uwiecznienie chwili staje się ogromnym wyzwaniem. I to jest właśnie wspaniałe w tym zajęciu, uwiecznienie czegoś pięknego przy dużej skali trudności. Bardzo pomaga mi w tym wieloletnie doświadczenie przy pracy z końmi.

Moją drugą pasją są podróże. Do chwili obecnej odwiedziłam 19 krajów, co nie jest najgorszym wynikiem. Niestety przez lata utraciłam większość z moich fotografii w wyniku nieprzewidzianych okoliczności. To mnie skłoniło do stworzenia fotorelacji z moich aktualnych wojaży.  Mojego bloga ze wspomnień, który powoli rozwijam na tej stronie. Mam nadzieje, że zdjęcia i opisy zachęcą kogoś do odwiedzenia tych wspaniałych miejsc. 

Zaczynałam swoją przygodę z malutkim Canon IXUS, Fujifilm, poprzez Canon 550d aby w końcu zmienić Canona na Nikona i wskoczyć na wyższy poziom.